Nézetek

Katonaság

cz   de   en   fr  
Evropská armáda


Občanská válka
Kdyby existovala evropská armáda, mohla by zabránit některým občansým válkám. Takováto armáda by mohla zasáhnout rychleji a zastavit konflikt předtím, než se vyhrotí. V dnešní době je pro stát těžké zasáhnout bez oficiálního povolení UN. S evropskou armádou by bylo jednodušší chránit potenciální oběti konfliktu.

Terorismus
Jednotlivé státy Evropy bojují proti terorismu každý za sebe. Evropská armáda by odradila teroristy od útoku na Evropu. Vůdci teroristických organizací by pracovali méně efektivně a tak by bylo rozbití sítě mnohem jednodušší. Státy by se podílely na společném cíli a teroristé by podlehli nátlaku evropské armády.
Také v období míru evropská armáda hraje velkou roli v zahraniční evropské politice. Evropská armáda bude mnohem silnější než americká a tak bude pod jejím vlivem. Jednotlivě, evropské státy nejsou schopné vzdorovat rozhodnutím USA. Tato síla by dovolila armádě zasáhnout bez povolení USA.
V době míru v roce 2020, humanitární mise nařízené armádou pomohou udržet mír po živelné katastrofě. Po záplavách pomohou lidem poskytnutím jídla, oblečení a střechy nad hlavou.

Vissza a listához

Szerzők: Elie Thomas (Franciaország), florian desbordes (Franciaország), marie lestang (Franciaország), orlane lebas (Franciaország), Patrick Spielvogel (Németorszàg), Prats Agnes (Franciaország), rafael couvreur (Franciaország)

hozzászólás

Szólj hozzá

Tine , Németország

Very interesting ideas! I have a couple of questions:
Who is going to finance the army? Who is going to command the army? How would the financial contribution relate to the control a country has over the army? Is the training for soldiers and officers going to take place on a European level or do countries remain in control of their national armies and then dispatch troops for EU use? What will happen to France\'s and GB\'s seats on the UNSC?
Where in Europe do you see civil wars in the near future? What about civil wars outside the EU? Does having a bigger army than the US mean you would act unilaterally and without UN approval? How are you planning to outspend the US on her army? Is it even necessary to have a bigger army than the US to not be dependent on Washington? Did France and Germany not decide to stay out of the Iraq war?
Does the army include an intelligence service or how otherwise would you combat terrorism?

03.05.2013, 16:18 óra

Karsten / think europe, Németország

Very ambitious vision. Military policy is always a very sensitive topic. For the nation states it is very crucial to have their own army as a symbol of strength but also for the real purpose of using what an army is supposed to use for. That is why I\'m pretty sceptic that there wil be one European army with the national ones. Anyway to have such an army could reduced costs and such an European army might be more effective in times of crisis.

Do you really want the European army doing the job the US army is currently doing in world affairs?

03.05.2013, 12:30 óra

Yann, France

I personally think the idea of one common European army is great. It is the only way for Europe to still play any role on the global scale, national armies are simply too small and the military investment of the EU\'s member states too restricted to make a difference.
But I would suppose that some countries have a problem with the idea of giving up their national armies and military traditions, my own country France included! And would a European army take on the atomic weapons of the UK and France or become a model for atomic disarmament for the rest of the world? I would hope so!

03.05.2013, 12:25 óra

Anna, Spain

It's great to see the ideas you came up with!

I'd like to think that we will live in a more peaceful world in 20 years but you name some very relevant roles that a European army could fulfil in case of a conflict. Still, I hope that the EU will not become a competitor to the United Nations in sending its own peace missions without a mandate from the Security Council.

There is one fundamental fact that your vision is not clear on: Do you think that there will only be one European army in 20 years in place of today's national armies? Or will national armies continue to exist and the European army comes together in times of crisis? I'm very curious to see your answer!

03.05.2013, 12:13 óra

Szólj hozzá

Hozzászólás:

Név:

Cím a térképes megjelenítéshez:

Ország: