Visions

Travel

cz   de   en   fr   hu  
Cestování

Čas běží, a svět transportu a cestování se mění. V dnešní době je cena benzínu a nafty stále větší. Poptávka bude časem klesat kvůli elektrickým motorům a alternativním palivům. Nedávno začala výroba aut, které jsou pouze na elektrický pohon. Předpokládáme, že v dalších dvaceti letech by měla být daleko běžnější a levnější výroba těchto aut. Tyto vozidla by měly úplně nahradit auta se spalovacími motory.
Vyloučení benzínu jako paliva, také vede k menšímu dopadu na životní prostředí. Kola jsou také široce využívány k pohybu na krátké vzdálenosti. V budoucnosti bude výroba cest pro cyklisty daleko levnější. Širší pokrytí cyklistickými stezkami také vede k vyšší bezpečnosti jak na cestách pro motorové vozidla tak pro cyklisty na stezkách. Výstavba cest pouze pro motocyklisty je také možná. Smlouva pro zlepšení pohybu zboží a cestujících už je vyšla v platnost, ale v budoucnu by ji mohly podepsat i státy jako je Turecko a Rumunsko.
Časem také technologie pokročí a otevřou se nové destinace, kde bude možno cestovat. Například vesmírné cestování. Na Měsíc nebo jen tak na jiné planety bude v budoucnu populární mezi nejbohatšími.

back to list

Authors: Anett Magyar (Hungary), Dóra Simon (Hungary), Jáchym Kovář (Czech Republic), Jakub Šedý (Czech Republic), Jan Stausberg (Germany), Márk Illés-Tóth (Hungary), Márton Horánszky (Hungary), Ondřej Tolar (Czech Republic), Peter Demeter (Hungary), Vince Tomori (Hungary), Vojtěch Liška (Czech Republic)

comments

Add your comment

Steve Valentine, England

Global warming, climate change. it is all a complete myth to create heavy taxation to support thegravy train of the political elite. There is no basis for global warming, never ever been proved. Our weather systems are not changing as a result of our intervention. The EU need to stop these taxes on us, it is a completly bogus tax. The EU need to stick to facts, which they have none to support climate change

04.05.2013, 17:38 o'clock

Simon Robert, Austria

Es ist eine sehr interessante Frage, wie rasch die alternativ getriebene Fahrzeuge und Mobilitaet in Europa in der Zukunft sich entwickelt. Viele grosse Autobauer, wie Volkswagen und BMW investieren und entwickeln sehr gute Konzepte, die mit ganz wehnig Sprit (1-3 Liter / km) fahren. Der Toyota Konzern ist der Weltmarktführer von Hybridautos und mit dem Prius haben Sie schon Geschichte geschrieben.

03.05.2013, 18:35 o'clock

Orsolya Simon, Hungary

Hi everyone!I think saveing our planet is one of the most importent thing, and we can help it with environmentally-friendly transportation (travelling by electric car, riding by bikes). I hope that we will live in a more environmentally conscious Europe!

03.05.2013, 17:35 o'clock

Experts opinion from Jan Ottrand, Germany
Vision: vision_

I´m also very excited to see how we will travel in the near future, it is hard to overestimate the fortune our generation has, as there are for the citizens no noticeable borders between the countries of the EU.

It is hard to say, if the electric car is really on the advance, as the technology has still - after these many years of development - so many problems. And petrol cars are becoming increasingly efficient.

Of course it would be great to see an environment-friendly was to travel and transport, but I think it still needs to be invented ;)

03.05.2013, 17:25 o'clock

Viktor, Hungary

In my opinion, the disappearance of visible borders in Europe has made travelling faster and easier. It was kind of disturbing when we had to stop our journey for several hours due to the drawling passport supervision. Although, travelling has become faster and improved at the pace of speedlight, public awareness should be raised about dangerous gas emission and the environmental crisis that is caused by the huge growth of the transportation.

02.05.2013, 21:44 o'clock

Tamás Bodgál, Hungary

Hi Guys!
Your composition is absolutely cool!I would be very happy, if I can reduce the usage of cars running with petrol. I am supporting the environment friendly transportation and I love to try the space travel (e.g. to the Mars)
Regards,
Tamás

02.05.2013, 10:25 o'clock

Tamás Bodgál, Hungary

Hi Guys!
Your composition is absolutely cool!I would be very happy, if I can reduce the usage of cars running with petrol. I am supporting the environment friendly transportation and I love to try the space travel (e.g. to the Mars)
Regards,
Tamás

02.05.2013, 09:34 o'clock

Bodo, Germany

At first: I don't think there will ever be aliens on our planet. Especially not as space tourists. But I am happy to be able to travel almost around Europe without visable borders. So sometimes (e.g. in the Netherlands :) ) I can at least feel like an alien.

01.05.2013, 21:11 o'clock

Simonné Sári Mária, Hungary

I agree with your idea! Travelling is the most important thing nowadays. Usage electricity and new energy forms (for example sun energy) by cars, buses and trains will give us a more environment friendly transportation. I hope travelling will be safer cheaper and faster than now in 20 years. It would be fantastic to visit other planets!

01.05.2013, 17:28 o'clock

Add your comment

comment:

Name:

Address to show on map:

Country: