Visions

Social

cz   de   en   fr   hu  
Společnost v budoucnosti

Na celém světě dnes žije více než 7 miliard lidí, z toho asi 730 miliónů v Evropě. Myslíme si, že počet obyvatel nadále poroste, ale ne v Evropě. Více a více lidí bude chtít žít v Evropě. Počet přistěhovalců každým rokem poroste. V následujících 20 letech se bude rodit méně a méně dětí. Myslíme si, že rodinný život nebude stejný jako dnes, protože rodina nežije spolu. Mezera mezi generacemi se bude zvětšovat.
Kultura je pro všechny důležitá, protože nás dělá tím, kým sami jsme. Další generace, které se tolik nezajímají o náboženství, budou ovlivněny především jen „kulturou a náboženstvím internetu“. Internet má důležitou roli ve společenském životě. Každý bude moct najít na Facebooku nebo jiných sociálních sítích kamarády. Takže soukromý život bude „průhledný“. Také lidská práva budou porušována, protože krádež identity bude obvyklým zločinem. Například na Facebooku. Velký problém bude taky s kyberšikanou. Ale internet může být i užitečný, například k výuce jazyků. Čím dál více studentů bude zařazeno do výměnných pobytů a tím získají znaloti o jazycích a jiných kulturách. Touto cestou bychom měli přispět k propojení kultur a lidí z různých zemí.
Lidé z celé Evropy budou porpojeni pomocí internetu, ale musíme brát v potaz i možná nebezpečí jako ztrátu identity a vyvarovat se jich.

back to list

Authors: Anika Best (Germany), Áron Pap (Hungary), Delphine Mc Adams (France), Isabelle Tebruck (Germany), Jakub Haman (Czech Republic), Jan Masopust (Czech Republic), Jessica Maly (Germany)

comments

Add your comment

Steve Valentine, England

The population rate in Europe is growing at un sustainable levels. Our resources and infrustucture is already at breaking point in the UK and most advanced member states. The Internet bubble will burst as people realise that alot of the tecnology now being developed is there justto create revenue from pointless apps etch.

04.05.2013, 17:41 o'clock

Marie, Česká republika

Každá nová věc, každý vynález se dá využít dobře i špatně.
Facebook je výborný pro navazování přátelství - i mezinárodních. Co se týká soudržnosti rodiny - neškodilo by, kdyby se i současná generace zase vrátila k náboženství, které je jedním ze základů naší evropské kultury a podnítilo vznik mnoha cenných uměleckých děl.

03.05.2013, 16:31 o'clock

Christiana, Italy

Nice Text, I think so too.

03.05.2013, 15:26 o'clock

Martin, Czech Republic

It depends on education and society, whether Europe will slowly die out or will grow on its rich history. Improving relationship among European nations is very important and internet helps to overcome distances between people. However, thanks to its, people do not need to meet together or visit each other. Personal contacts between peoples and nations are very important and needs to be supported and strengthened.

03.05.2013, 10:58 o'clock

Ucko, Chechnya

Imho se bude muset změnit používání sociálních sítí, identity bude nutné skrývat, Fejkovat, dávat si bacha na propojení účtů, prostě underground.

pro začátek. A pak jít do undergroundu zcela. A začít používat Tor. http://cs.wikipedia.org/wiki/Tor_(software)

03.05.2013, 10:15 o'clock

Martin, Czech Republic

It depends on education and society, whether Europe will slowly die out or will grow on its rich history. Improving relationship among European nations is very important and internet helps to overcome distances between people. However, thanks to its, people do not need to meet together or visit each other. Personal contacts between peoples and nations are very important and needs to be supported and strengthened.

03.05.2013, 10:10 o'clock

K15, Czech Republic

as for the immigration - Europe should be open for people, who are willing to integrate into the society, who do not want to destroy the Europinan cultural traditions.
as for the Internet and lost of privacy - it is everyone\'s responsibility to protect their own privacy. Sometimes people write on a social network secrets, they would not tell to their parents or children. Internet helps to communicate, but it is up to us, what information we will share.

03.05.2013, 09:17 o'clock

Milos, Czech Republic

interesting reflection

03.05.2013, 09:16 o'clock

Éva, Hungary

I agree.

02.05.2013, 15:56 o'clock

Bodo, Germany

The internet is a good devil. That is not really a breaking news. However every person should be able to decide how far he or she wants to go. And I am always happy to see that even young people think about that.

I am not afraid of the internet, a so you should not be either. If it really scares me , I just switch it off.

01.05.2013, 21:03 o'clock

Add your comment

comment:

Name:

Address to show on map:

Country: